چوب راش

نام علمی این چوب Fagus orientalis نام فارسی و بومی راش و مرس و نام انگلیسی آن Beech است. از ویژگی های چوب راش می توان به درون نامشخص و رنگ کرم مایل به قرمز اشاره کرد. دایره های این چوب به صورت فشرده و در مقاطع طولی دارای خطوط کم و بیش مشخص هستند.از مشخص ترین ویژگی های آن می توان به پره های چوبی در مقاطع طولی اشاره کرد که در مقطع شعاعی به پرمگس و در مقطع مماسی به دوک شناخته می شوند. گاهی اوقات این پرمگس های رنگارنگ و زیبا عیب شناخته شده. به اعتقاد نجاران هنگام رنگ کردن این بخش ها سیاه می شوند. از انواع چوب راش می توان به: چوبی، نیمه سنگین، همانند بافتی همگون و مقاوم در برابر حشرات و قارچ ها اشاره کرد.همچنین این چوب به دلیل آغشته شدن به انواع محلول های محافظتی، بیشترین چوب مصرفی را در کارخانه های اشباع دارد.


چوب ملچ

این چوب به رنگ قهوه ای مایل به قرمز است البته رگه های سبز رنگی نیز در آن به چشم می رسد. چوبی درشت بافت، نیمه سخت و نیمه سنگین، نسبتا بادوام و در برابر ضربه و خمش مقاوم است. از این چوب بیشتر در ساختمان های چوبی، ساخت مبلمان روکش، قایق سازی، وسایل ورزشی، در و پنجره و تخته چند لائی استفاده می شود. یکی از کارهایی که به وفور با این چوب صورت می گیرد، انجام روکش ملچ با تکنیک بوکمچینگ است.


چوب افرا

این چوب به دلیل انشعابات مختلفی که دارد، تشکیل خانواده داده. از دیگر خانواده های او می توان: افرا پلت، افرا شیردار و کیکم را نام برد. بزرگ ترین و بیش ترین افرا در ایران از نوع پلت است که با نام علمی insigne Bosso و نام انگلیسی Maple شناخته می شود. رنگ این چوب سفید مایل به کرم بوده که بیشتر سفید صدفی و با درخشندگی کم است.درون این چوب نامشخص است. دایره های سالیانه به دلیل فشرده بودن چوب سالیانه در مقطع عرضی کاملا معلوم و در مقطع مماسی نقوش مواج در مقطع عرضی نقوش رگه ای تشکیل داده است. پره های چوبی ظریف و قهوه ای رنگ و براق در دو ردیف مختلف طولی به صورت لکه ها و دوک ها مشخص کرده شده است. این چوب به دلیل نیمه سنگین بودن و پرداخت آسان و کشیدگی کم، سبب شده تا در صنعت مبلمان سازی و روکش گیری جایگاه مطلوبی را از آن خود کند.

چوب گردو

این چوب دارای بافت ریز، به رنگ خاکستری مایل به قهوه ای تیره است. در این چوب نقش های زیبا و بادوامی ایجاد شده که بسیار چشمگیر است. این چوب به دلیل سختی و استحکامی که دارد معروف بوده و در برابر فشار، خمش و کشش بسیار مقاوم است. کاربرد این چوب در مواردی از جمله: مجسمه سازی تهیه روکش، ساخت مبلم آن امور هنری و تزیینی، قنداق تفنگ، منبت کاری و معرق کاری، ساخت آلات موسیقی، خراطی می باشد.

چوب چنار

این چوب به رنگ سفید روشن تا قرمز مایل به قهوه ای است و دانه های قهوه ای صدفی در میان آن به چشم می خورد. چوبی نیمه سخت و سنگین است. چنار با دوامی که از خود نشان داده، برای ساخت درب های اماکن متبرکه، دسته ابزار، صندلی، غربال، صندوق و ... استفاده می شود.

 چوب بلوط

رنگ این چوب قهوه ای روشن تا تیره است و نوع آن درشت بافت و با دوام است. وزن این چوب بین نیمه سخت تا نیمه سنگین و سنگین دسته بندی می شود. این چوب در برابر سایش و زمی شدن به شدت مقاومت نشان می دهد. بلوط بهترین چوب برای پارکت، ساخت مبلمان تهیه روکش، تراورس راه آهن، مدل سازی است. گفتنی است که چوب بلوط و راش در بازار ایران به وفور یافت و استفاده می شود.


چوب کاج (نراد، یولکا، ساسنا) روسی

واژه چوب روسی در ایران به دنبال ورود هر گونه چوب سفید رنگ وارداتی از روسیه عنوان شده است؛ گفتنی است که کاربرد این چوب ها تفاوت زیادی ندارد. در صورتی که این چوب سفید خود دارای خانوده ای با مشخصات کاملا جداگانه با نام های نراد، نوئل و انواع کاج ها می باشد.همچنین یکی از انواع چوب هایی روسی که بسیار معروف و محبوب است که از آن با نام Abies یا نراد یاد می شود که نام رایج آن در دنیا Fir و Sapen است. این چوب درون مشخصی و پیدایی ندارد و از دیگر ویژگی های آن می توان به رنگ سفید مایل به قرمز، فاقد مجاری صمغی، راست تار، سبک، واکشیدگی و همکشیدگی کم، قابلیت ترک خوردن کم هنگام خشک شدن، بسیار خوش کار، سنباده خوری خوب، میخ خوری و پیچ خوری عالی، یاد کرد.

 اما با جود تمامی این مزیت ها، این چوب در برابر انواع قارچ ها دچار بیماری لکه آبی یا لکه قرمز می شود که به شدت از استحکام و مقاومت آن می کاهد به طوری که دیگر برای هیچ امری قابل استفاده نمی باشد. از دیگر عوارض آن می توان به علاقه عجیب جانوران برای تخم گذاری و زندگی در این چوب اشاره کرد؛ چوب های دارای لکه های قرمز، به هنگام خشک شدن تاب بر می دارند. ایجاد هر کدام از عوارض گفته شده، چوب را بی ارزش و بی استفاده می کند.

چوب ممرز

این چوب به رنگ سفید تا سفید مایل به کرم است و دارای جنسی سخت تا نیمه سنگین است. این چوب در برابر ضربه یا سایش مقاومت بالایی از خود نشان می دهد و در کاغذ سازی، تخته خرده چوب سازی، تخته فیبر، واگن سازی، دسته ابزار، چوب های تونلی از آن استفاده می شود.

چوب تبریزی

رنگ این چوب بین سفید تا کرم روشن متغییر است و اغلب در آن نقطه های سیاه یا قهوه ای رنگ به چشم می خورد. این چوب که تقریبا نرم و سبک است، دوام چندانی ندارد و کار با آن آسانی است. برای ساخت کاغذ سازی، کبریت سازی، جعبه سازی، ادوات کشاورزی از آن استفاده می شود. گفتنی است به دلیل ویژگی های این چوب، برای ساخت سازه های چوبی زیاد مناسب نیست و کیفیت و مقاومت بالایی از خود نشان نمی دهد.