صد ها سال پیش، درست آن زمانی که هنوز از سیمان و بلوک خبری نبود، چوب یک وسیله غالب برای اکثر ساختمان ها به شمار می آمد. البته با اینکه امروزه مصالح تازه ای وارد بازار شده است، اما هنوز هم طراحی دکوراسیون داخلی با چوب دارای ویژگی های خارق العاده ای است. زیرا چوب نه تنها یک متریال با ارزش از لحاظ ساختار معماری است بلکه یک عنصر نامحدود، همه کاره، قابل بازیافت، تجدید پذیر و بادوام در طراحی داخلی بشمار می رود. از این رو اندک موادی وجود دارند که به مانند چوب دارای تنوع و سازگاری گسترده ای در طراحی فضای خانه های روستایی گرفته تا خانه های مدرن، داشته باشند.یکی از ویژگی های این ماده استفاده از آن در قسمت های مختلف ساختمان از جمله کف، سقف، دیوار و سایر قسمت های دیگر می باشد. استفاده از چوب در دکوراسیون داخلی منازل یک نمای مدرن و شیک ایجاد می کند و فضای خانه را گرم می نماید.

چوب عموما به عنوان یک متریال گرم شناخته شده که می تواند با تلفیق سنت و معماری، گرمای بیشتری به خانه های مدرن امروزی تزریق کند و ارتباط نزدیکی بین فضای داخل و طبیعت پیرامون انسان ایجاد کند.کاربرد این متریال، در تمامی فضاها امکان پذیر است و تقریبا با همه متریال ها و رنگ ها به خوبی ست شده و دست شما را برای انتخاب سایر اجزای دکوراسیون تا حد زیادی باز می گذارد.چوب بهترین متریال برای ساخت المان ها و عناصر سفارشی در انواع مختلف است. این یکی از موثرترین روش ها برای افزودن هویت به فضای مورد نظر می باشد. 

این ماده طبیعی احساسی منحصر به فرد از طبیعت را وارد منزل می کند و زیبایی بی نظیری به فضای آن می بخشد. چوب می تواند در تمام قسمت های خانه و یا بخشی از آن و یا به صورت ترکیبی با متریال های دیگر در طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان به کار رود.چوب طبیعی از قابلیت شکل پذیری بسیار بالا برخوردار است و در مصارف مختلف نظیر ساخت انواع روکش، تخته های چند لایه، دیوارپوش، کفپوش، کابینت، قفسه، عناصر دکوراتیو و … مورد استفاده قرار می گیرد.این متریال قابل رنگ آمیزی است و با استفاده از رنگ های متنوع می توان آن را بر اساس دکوراسیون داخلی رنگ آمیزی نمود و آن را به صورت دلخواه در آورد.مجسمه های چوبی و پارتیشن های بسیار زیبایی که طرح و نقش آن ها چشم هر بیننده ای را خیره می کند از عناصر بسیار مهم در تزئین فضای داخلی به شمار می آیند.

اگر به دکوراسیون خانه های لوکس نگاهی بیندازید متوجه حضور چوب در طراحی راه پله داخلی و خارجی آن ها می شوید. راه پله های چوبی زیبایی حیرت انگیزی به فضا می بخشند و فضا را گرم تر و صمیمی تر نشان می دهند.

برای زیباتر کردن محیط مورد نظر و جدا کردن آن از دیگر بخش های خانه می توان از دیوار حائل چوبی استفاده نمود. این دیوارها که نوعی پارتیشن چوبی محسوب می شوند به خوبی قسمت های مختلف خانه را از هم تفکیک می کنند و دیگر نیازی به ساخت دیوار نیست.